Przedszkole | Liceum | Szkoła muzyczna | Fundacja

WARSZTATY TEATRALNE

Z pamiętnika Warsztatów Teatralnych

Z pamiętnika - prezentacja [pdf]

Jak ten czas szybko leci! W tym roku szkolnym odbędą się już XXI Warsztaty Teatralne!

A wszystko zaczęło się w …. Szczyrku, w 1994 roku, w ramach „białej szkoły”, w której uczestniczyli uczniowie i nauczyciele SSP 12.

Warsztaty odbyły się w stołówce pensjonatu , gdzie przedstawiono kilka krótkich spektakli.  Całe to spontaniczne przedsięwzięcie teatralne zakończyło się radosnym sukcesem.

Niestety, nie było mnie w Szczyrku, ale w następnych latach z przyjemnością angażowałam się w Warsztaty Teatralne w naszej szkole. Pamiętam przedstawienia w refektarzu przy kościele w Wesołej i w budynku katechetycznym w Zielonej. Za scenę służył drewniany podest, o wysokości kilkunastu centymetrów, wypożyczany przez panią Wiak z Domu Kultury w Aninie. A później, od wiosny 1999 Warsztaty odbywały się w sali gimnastycznej własnego budynku szkoły, przy Armii Krajowej 9.

Zawsze z niecierpliwością wyczekuję Warsztatów Teatralnych, bo uważam że jest to bardzo ważne wydarzenie dla całej naszej społeczności. Uwielbiam tę ożywioną atmosferę wspólnych przygotowań, gdy powstają plany, scenariusze, koncepcje dekoracji i kostiumów, tworzy się muzyka…

Z zewnątrz wygląda to jak istny chaos: tu powtarzają role, tam śpiewają, rodzice wnoszą jakieś kartony do szkoły, na zewnątrz malują zwierzęta, wewnątrz  składają dom, powstają plakaty, drukują się programy, wszyscy podekscytowani biegają, aby zdążyć, dopracować doszlifować, przyczepić, przesunąć, ustawić głosy, zaaranżować przestrzeń…

Aż pewnego dnia, na sali gimnastycznej staje scena. Zawieszana jest kurtyna, przygotowywane miejsca dla publiczności i Jury. Jak co roku, Marysia Diksa zastanawia się, w jaki sposób przysłonić kosz do koszykówki, który zupełnie nie pasuje do koncepcji dekoracji.

Nastaje czas prób, często w obecności zapraszanych specjalistów i doradców teatralnych.

A potem szkoła, na dwa dni, przemienia się w magiczny teatr… Rozbrzmiewające dzwonki przypominają o rozpoczynających się spektaklach. Na scenie feeria kolorów i emocji…Jury pracuje, w czasie przerw publika dyskutuje… I wreszcie wyczekiwany werdykt:

Grand Prix tegorocznych Warsztatów Teatralnych i nagrodę „Złotego Jeża” otrzymuje…

Krzyki radości, czasami zawodu, jak to przy takiej okazji bywa.

Ale tak naprawdę, zwycięzcami jesteśmy my wszyscy: uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy, rodzice, pracownicy szkoły, bo… od 21 lat, z przekonaniem i z tą samą energią, entuzjazmem, chęcią i radością organizujemy wspólnie Warsztaty Teatralne.

Anna Boguszewska

11Działamy_z.png1logo_LS.pngPenfriends_LandscapeWebBanner2.jpgczytanie.jpgenglishyprepycenter.jpgetwinning1.jpgl22.jpglogo-mistrzowie-kodowania.jpglogo10.jpglogo2.giflogo8.jpgszkoa_odkrywcow_talentow.jpgwarszawa.jpgznaczek_szkoy_z_klas.jpg