Przedszkole | Gimnazjum i liceum | Szkoła muzyczna | Fundacja

XXIII WARSZTATY TEATRALNE W SPOŁECZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 12 IM. E. BUŁHAKA (galeria)


Czym jest teatr?
 W tradycji europejskiej przez kilka stuleci obowiązywała definicja teatru, którą można jeszcze znaleźć w „Słowniku języka polskiego” – teatr to „dziedzina sztuki polegająca na realizowaniu scenicznym utworów literackich, przeznaczonych na scenę przez autorów lub adaptowanych przez reżysera”. Zgodnie z teorią Z. Raszewskiego w teatrze celowo został stworzony układ, w którym jedna grupa przygląda się czemuś, co do przyglądania zostaje dane przez inną grupę (tzw. „Układ S). Według tego wybitnego badacza teatru cechami widowisk są m.in. konieczność posiadania specjalnych umiejętności i chęć wzbudzania podziwu jako główny motyw działania.
 W naszej szkole już po raz XXIII odbyły się warsztaty teatralne. Zajęliśmy się realizacją sceniczną utworów przeznaczonych na scenę, niekiedy adaptowaniem opowiadań, baśni, wierszy czy fragmentów powieści na nasze warunki sceniczne, próbowaliśmy swoich sił w roli reżyserów, a nawet dramatopisarzy.
 Nasze spotkania niewątpliwie można określić mianem teatralnych.

Czym są warsztaty?
 Te teatralne spotkania celowo jednak nazywają się warsztatami. Aby zaprezentować się na scenie, nie musimy posiadać specjalnych umiejętności, chociaż pracujemy nad ich osiągnięciem (nie zapominajmy, że według niektórych badaczy w codziennym życiu jesteśmy zmuszani do przyjmowania ról).
Podstawą naszego działania jest chęć do wspólnej pracy i integracja klasowa i szkolna. Chęć wzbudzenia podziwu nie jest więc naszym głównym motywem działań.
Chwiejny okazuje się poza tym w czasie warsztatów „Układ S”, o którym pisze Raszewski, gdyż dosyć szybko i płynnie przechodzimy od roli widza do roli aktora. Przyglądamy się sobie nawzajem i z pomocą jury od lat wyciągamy wnioski na przyszłość.
Czym są warsztaty teatralne w Bułhaku?
 To przede wszystkim niepowtarzalne, dynamiczne (a więc wymykające się dalszemu teoretyzowaniu) wydarzenie szkolne!
 W tym roku jury w składzie:
pani Małgorzata Orłowska - dyrektor Społecznej Szkoły Podstawowej nr 12  im. Emanuela Bułhaka
pani Ewa Sulikowska – dyrektor Społecznej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Wojciecha Kilara, nauczycielka muzyki w szkole im. Bułhaka w klasach 4-6
pani Agnieszka Kowalik – nauczycielka muzyki
pan Bogdan Grzywiński – wiceprzewodniczący zarządu Fundacji Szkół im. Emanuela Bułhaka
Jakub Dmochowski – absolwent naszej szkoły, aktor
Jan Okliński - absolwent naszej szkoły
Dorota Dana – absolwentka naszej szkoły
 
Tradycyjnie zgodnie z formułą warsztatów przekazało nam po obejrzeniu wszystkich spektakli cenne wskazówki. Przyznano poza tym następujące nagrody:
- klasa 2a za najlepsze kostiumy,
- klasa 4a za najlepszą scenografię,
- klasa 5a za najlepszy plakat,
-Michalina Lizun za najlepszą drugoplanową rolę żeńską wśród uczniów klas 1-3,
- Zofia Polnik za najlepszą drugoplanową rolę żeńską wśród uczniów klas 4-6,
- Jacek Stępkowski za najlepszą rolę drugoplanową męską wśród uczniów klas 1-3,
- Julek Kurzajewski za najlepszą rolę drugoplanową męską wśród uczniów klas 4-6,
- grupa „Strachów” z klasy 3a za najlepszą pierwszoplanową rolę męską wśród uczniów klas 1-3,
- Antek Gorzeliński za najlepszą pierwszoplanową rolę męską wśród uczniów klas 4-6,
- Łucja Urbańska za najlepszą pierwszoplanową rolę żeńską wśród uczniów klas 4-6,
- Tosia Mincer za najlepszą pierwszoplanową rolę żeńską wśród uczniów klas 1-3,
- klasa 6c za zajęcie II miejsca w kategorii najlepszy spektakl klas 4-6,
- klasa 2a za zajęcie II miejsca w kategorii najlepszy spektakl klas 1-3,
- klasa 6a za zajęcie I miejsca w kategorii najlepszy spektakl klas 4-6.
Klasa 6c zdobyła zaszczytną NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI, zaś Grand Prix „ZŁOTY JEŻ” w obecnym roku szkolnym trafił do klasy 3a.
Dyplomy podziękowania za wcielenie się w role konferansjerów – pomocnych krasnali otrzymali: Łucja Urbańska z klasy 4a, Zofia Zasępa z klasy 5c, Julian Kurzajewski z klasy 5c i Tomasz Korzański z klasy 5a .
Dziękujemy i  gratulujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przeprowadzenie naszych niepowtarzalnych XXIII Warsztatów Teatralnych, szczególnie koordynatorowi pani Katarzynie Słowik!
          Anna Plaskowska
 
0001
0001
0001
0001
0001
0001
0001
0001
0001
0001
0001
 
 
 
 
 
11Działamy_z.png1logo_LS.pngPenfriends_LandscapeWebBanner2.jpgczytanie.jpgenglishyprepycenter.jpgetwinning1.jpgl22.jpglogo-mistrzowie-kodowania.jpglogo10.jpglogo2.giflogo8.jpgszkoa_odkrywcow_talentow.jpgwarszawa.jpgznaczek_szkoy_z_klas.jpg