Przedszkole | Gimnazjum i liceum | Szkoła muzyczna | Fundacja

MAJ – MIESIĄC POŚWIĘCONY KSIĄŻCE (galeria)

MĄDRA SZKOŁA CZYTA DZIECIOM


MAJ – MIESIĄC POŚWIĘCONY KSIĄŻCE
 
Maj to miesiąc poświęcony książce. Z tej okazji nasza szkoła przygotowała liczne atrakcje dla miłośników literatury.
 Rozpoczęliśmy od wspólnego czytania w sali gimnastycznej. Z okazji 140. rocznicy urodzin i 80. śmierci Bolesława Leśmiana  uczniowie klas 4-6 czytali fragmenty „Przygód Sindbada Żeglarza”, zaś uczniowie klas 1-3 zapoznali się z wybranymi baśniami umieszczonymi w „Klechdach sezamowych” Leśmiana. Śledząc bogactwo języka i niezwykłe obrazy poetyckie, przedostaliśmy się do świata niepowtarzalnego i na swój sposób magicznego. Część z naszych uczniów postanowiła nawet podążyć tropem poety i wzięła udział w konkursie szkolnym: „Ścieżkami baśni po śladach Leśmiana”.  Zadaniem uczniów klas 2-3 było napisanie baśni inspirowanej „Baśnią o rumaku zaklętym” Bolesława Leśmiana. W swojej wersji uczestnicy konkursu mieli odpowiedzieć na pytanie: „Co stałoby się, gdyby król zgodził się wydać swą córkę za czarnoksiężnika – posiadacza zaklętego rumaka?”. Uczniowie klas 4-6 mogli napisać baśń inspirowaną „Przygodami Sindbada Żeglarza”. W swoich pracach przedstawiali przygodę tytułowego bohatera, która mogłaby pojawić się w książce Bolesława Leśmiana.
 

Kolejnym konkursem organizowanym w szkole był Konkurs pięknego czytania, w czasie którego ocenialiśmy tym razem samodzielny wybór tekstu atrakcyjnego literacko, interpretację głosową i dbałość o język. Cieszyło nas, że część uczniów zdecydowała się na przebranie związane z czytanym tekstem.
Wyniki konkursów poznamy już wkrótce!
W tym miesiącu zdecydowaliśmy się również na czytanie w bardziej kameralnym klasowym towarzystwie. Wraz z chętnymi uczniami i nauczycielami zapoznawaliśmy się z atrakcyjnymi literacko książkami. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach chętnych do czytania (nie tylko wśród uczniów!) przybędzie, aby każda z klas mogła posłuchać wybranych tekstów.
Reprezentanci naszej szkoły (uczniowie klas 4a, 5a, 5c) wzięli ponadto udział w Warszawskich Targach Książki, które od 18 do 21 maja odbywały się na Stadionie Narodowym. Przede wszystkim zapoznawaliśmy się z ofertą wydawnictw, prowadziliśmy ciekawe dyskusje na temat literatury, ale również uczestniczyliśmy w warsztatach. Klasa 4a z pewnością może wszystkim Państwu polecić zajęcia, w czasie których odkrywaliśmy kunszt sztuki kreślenia liter w charakterze pisma angielskiego. Przekonaliśmy się, że wielką zaletą pisma angielskiego, które nazywa się dziś kursywą współczesną, była i jest możliwość w miarę szybkiego pisania i łatwość odczytywania. W piśmie angielskim poszczególne litery są smukłe i czytelne, a zarazem o nieco fantazyjnych kształtach. Pisanki angielskiej w uproszczonej wersji uczymy się wprawdzie po dziś dzień w szkole, ale po kilku latach nauki wyrabiamy już swój własny charakter pisma, zapominając o odpowiednim kącie nachylenia liter, który wynosi w przypadku tego kroju pisma 55°, o owalności i ozdobności liter. Prowadzący - pan Janusz Korzeniowski - sprawił, że warsztaty stały się dla nas niezwykle cennym doświadczeniem.
Szanowni Państwo, to nie koniec atrakcji czytelniczych, gdyż w dniach 3-10 czerwca 2017 roku w ramach kampanii społecznej odbędzie się Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „CZYTANIE ZBLIŻA”. Oficjalna inauguracja Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom z udziałem autorów książek dla dzieci i znanych aktorów odbędzie się podczas Nocy Bibliotek dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI, przy ulicy Tynieckiej w Warszawie. Zachęcamy do zapoznania się z programem na stronie http://calapolskaczytadzieciom.pl/inauguracja-tygodnia-czytania-dzieciom i do rezerwacji miejsc na warsztaty.
Czytanie to proces ciągły, więc bardzo serdecznie zapraszamy Państwa do głośnego czytania w klasach.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w projekt „Mądra szkoła czyta dzieciom”!
      Anna Plaskowska
0001
0001
0001
0001
0001
0001
0001
0001
0001
0001
0001
0001
0001
0001
0001
0001
0001
0001
0001
0001
0001
0001
11Działamy_z.png1logo_LS.pngPenfriends_LandscapeWebBanner2.jpgczytanie.jpgenglishyprepycenter.jpgetwinning1.jpgl22.jpglogo-mistrzowie-kodowania.jpglogo10.jpglogo2.giflogo8.jpgszkoa_odkrywcow_talentow.jpgwarszawa.jpgznaczek_szkoy_z_klas.jpg